26.01.2010 » komentarze do wpisu (przeczytaj, dodaj)
W dniu 17 stycznia 2010 w Kopalni Soli Wieliczka odbyły się finały VI Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich o puchar prof. Mariana Wieczystego. Konkurs rozgrywany był pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego pana Marka Nawary oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

­­Rywalizację rozpoczęły eliminacje w sobotę 16 stycznia, w Szkole Podstawowej nr 2 w Wieliczce. W konkursie uczestniczyło w sumie 90 par, które przyjechały z 19 ośrodków z całej Polski. W ich wykonaniu podziwialiśmy narodowe tańce polskie: mazura, krakowiaka, kujawiaka i oberka. Uczestnicy konkurowali w VII kategoriach wiekowych, najmłodsi tancerze mieli tylko 6 lat!  Najstarsi ponad 50.

Pary oceniało 5 osobowe jury Polskiej Sekcji CIOFF w składzie: Jan Łosakiewicz – sędzia główny, dr Ryszard Teperek, Jarosław Wojciechowski, Małgorzata Łosakiewicz i Anna Gryszun. Najlepsi tancerze awansowali do finałów, które odbyły się w niedzielę w Kopalni Soli Wieliczka.

W rozgwieżdżonej Komorze Warszawa, w błysku fleszy i ferii świateł konkurs otwarty został polonezem w wykonaniu 180 najlepszych tancerzy i tancerek z całej Polski. Korowód tańczących par mienił się tęczą kolorów z tafty i szyfonu. Wizytowe stroje uczestników, bogata aranżacja muzyczna i urok tego szczególnego miejsca przywołały atmosferę karnawałowych balów dawnej Polski. W tle połyskiwały przygotowane przez organizatorów puchary i medale i to one przypominały widzom o rywalizacji. Pełne napięcia, skoncentrowane pary wchodziły na parkiet, by za chwile zamienić się w pełnych swobody tancerzy wspaniale oddających charakter poszczególnych tańców: zabawę w oberku czy miłość w kujawiaku. Konkurs przebiegał w atmosferze przyjaźni i prawdziwego fair play. Poza parkietem  uczestnicy turnieju doskonale się znają i przyjaźnią – są tancerzami zespołów folklorystycznych z całej Polski.

Konkurs wraz z wielicko – krakowską publicznością podziwiali zaproszeni goście, między innymi Marszałek Województwa małopolskiego pan Wojciech Kozak oraz Poseł RP pan Ireneusz Raś i Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" z Nowego Sącza pan Antonii Malczak.

Patronat medialny nad konkursem objęli Radio Kraków, TVP Kraków, Dziennik Polski i portal internetowy GoCity.

Organizatorem turnieju byli Stowarzyszenie Sztuki i Edukacji Artystycznej z Krakowa, Kopalnia Soli Wieliczka, Małopolskie Centrum Kultury Sokół z Nowego Sącza, Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Wieliczce.

 

­­­­Zostań instruktorem tańca! Rozpoczyna się kolejna edycja Kursów Kwalifikacyjnych o specjalnościach Taniec Ludowy, Współczesny i Towarzyski! Dowiedz się więcej»­­

Komentarze
do wpisu Podsumowanie VI Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich